Ek Gelir

Kuzu Göbeği ve Trüf Mantarı Çok Kazandırıyor

Yazan  | 

Bazı bitkiler ve besinler vardır ki tüm dünya mutfaklarında kullanılır ve tüm dünyada severek tüketilir. Bugün bu bitkilerden olan mantarlardan ve mantar sayesinde ne şekilde para kazanabilirsiniz bunlardan bahsedeceğiz. Mantarların da çok farklı türleri ve çeşitleri var. Makalemizde konu olan mantar türleri kuzu göbeği ve trüf mantarı. Piyasa değerleri bir hayli yüksek olan kuzu göbeği mantarı ve trüf mantarı yüksek kazançlar sağlamaya devam ediyor. Kuzu göbeği mantarı akçağaç, meşe, kayın ve dişbudak gibi ağaçların dibinde 2 li 3 lü gruplar halinde kireçli ve kumlu olan topraklarda yetişiyor. Toplama işlemi sırasında köküyle birlikte sökülmesi bu mantar türünün yok olmasına sebep oluyor. Bu yok oluşun önüne geçebilmek için bir kaç üniversite suni üretim çalışmaları yapmaktadır. B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan kuzu göbeği mantarı aynı zamanda mineral bakımından da zengindir.

Trüf mantarı ise meşelik alanlarda toprağın 5 cm ile 25 cm derinliğinde yetişir. Trüf mantarının en değerli cinsi kara elmas adıyla bilinen türüdür. 70 civarında değişik türü olduğu düşünülüyor. Siyah ve beyaz renklerde bulunabiliyor. İş arayanlar için bu mantarları yetiştirmek yada doğadan toplayarak pazarlamak inanılmaz miktarlarda kazançlar sağlayabiliyor. Para sıkıntısı çeken kişilerin mutlaka değerlendirmesi gereken bir iş kolu. Öyle ki trüf mantarı yetiştirmek için çiftlik kuranlar bile var. Ülkemizde yeni yeni keşfedilen, değerinin farkına son yıllarda yeni varılan bu mantar türleri piyasada ki satış fiyatlarıylada üreticisine ciddi miktarlarda para kazandırıyor.

Avrupa ülkeleri türüne göre trüf mantarı için kg başına 150 ile 1000 euro arası paralar veriyor. Eğer orta çaplı bir üretim alanı oluşturmak istiyorsanız ortalama 15 bin tl lik bir yatırımla yüksek kazançlar elde etmeye başlayabilirsiniz. Beş dönümlük bir arazi başlangıç için oldukça iyi olacaktır. Her yıl kendiliğinden artan üretimi 5 yada 6 yıl sonunda yıllık üretim hacmini ortalama 90 kg ya kadar çıkarabiliyor. Bu da yıllık kazancın ortalama olarak 30 bin TL ile 60 bin TL arasında olacağını gösteriyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir