Ek Gelir

Böcek Yetiştiriciliğinden Ek Gelir Sağlamak

Yazan  | 

Dünya her geçen gün büyük bir gelişim göstermektedir. Piyasaya yeni atılan sektörlerin yanı sıra İnternet ve teknolojinin aktif kullanımıyla ortaya çıkan bu sektörlerin birçoğu ise halen adını duyuramamıştır. Bundan yıllar önce kimsenin bilmediği İnternet yazarlığı, bugün oldukça fazla sayıya ulaşmışsa, adını duyuramayan bu sektörler de gelişim gösterecektir.

Dünya genelinde bu kadar çok sayıda çıkan sektörlerden birisi de ülkemizde filizlenmeye başlamıştır. Meslek kolu olarak piyasaya atılan böcek yetiştiriciliği işi, birçok insana anlamsız gelse de aslında oldukça karlı ve bir o kadar da uğraş gerektiren bir iştir. Ülkemizde şuan böcek yetiştiriciliği yapan kişilere baktığımız zaman bir elin parmaklarını geçmesi mümkün değildir. Antalya’da ilk olarak kurulan böcek yetiştiriciliği imalathanesinde, firma sahibi sadece 5 adet hamam böceği ile bu işe başlamıştır ve ülkemizdeki canlı yem yetiştiriciliğindeki tüm talepleri kendisine çekmiştir. Birçok insan ise bu mesleği duyduğunda nerede kullanılacağı konusunda merak içerisinde kalmaktadır. Uzak Doğu’da yiyecek olarak tüketilen bu besin aynı zamanda birçok hayvana da canlı yem olarak verilmektedir. Bu sektörün ise canlanacağı hiç şüphesiz mümkündür. Çünkü böcek yiyen kişilerin sayısı dünya genelinde 1 milyara yakındır. Ayrıca günlük olarak tükettiğimiz sığır eti ya da tavuk etine oranla 3 kat daha fazla proteine sahip olan bu böcekler, kaynakların kıtlaşmasıyla beraber tercih edilecektir.

Ülkemizde böcek yiyen kişilere rastlamak zor hatta imkansızdır. Ama buna rağmen talep bu sektöre yönelik oldukça artmaktadır. Çünkü hobi olarak yapılan akvaryum balığı besleme ya da kuş bakımları sırasında, hayvanların doğal ortamlarındaki şartları sağlamak isteyen kişiler bu canlı yemleri tercih etmekte ve belirli periyotlarda besledikleri hayvanlara bu böceklerden vermektedirler. Bundan dolayı da böcek yetiştiriciliğinden ek gelir sağlamak oldukça kazançlı olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir